VÅRA EXPERTER

ENHETER OCH UTRUSTNING

A-STUDIO

A-studion är utrustad med noggrann 5.1-monitorering och en 92” filmduk och är därför perfekt för ljuddesign och mixning av film, TV och musik. Ett litet inspelningsrum gör A-studion också utmärkt för inspelning av voice-over, dubbning och sång. Till den trivsamma A-studion kan man med fördel bjuda in flera par öron för att ge synpunkter, allt för ett finslipat resultat. Inspelningsrummet har även direkt bildmonitorering som ger direkt vy till kontrollrummet.

E-STUDIO

I den trivsamma E-studion sköts ljudarbete för film och TV effektivt och smidigt. E-studion är utrustad med noggrannt kalibrerad 5.1-monitorering och en hög kvalitets perforerad filmduk. Voice-over, dubbning och foleyinspelningar sköts enkelt via ett ljudisolerat inspelningsutrymme i samma korridor.

F-STUDIO

F-studion är Finnvox näststörsta studio. Det stora inspelningsutrymmet möjliggör inspelning av alla sorter. F-studion används mycket för exempelvis musik- och podcastinspelningar, och även foleyinspelning och mixning. Speciellt passande är F-studion för mixning av filmmusik tack vare sin stora filmduk och Dolby Atmos 7.1.2-monitorering.

CINEPOST

Cinepost-enheten är Dolby Atmos-kompatibel och specifikt byggd för ljuddesign, mixing och mastering av film och TV. Rummets klang är noggrannt planerad så att alla detaljer i ljudet återges felfritt vare sig i en stor sal, hemmabiograf eller från TV. Rummets naturliga klang och skarpa bild ger perfekta omständigheter för oklanderligt ljudarbete och har gjort det i otaliga inhemska och internationella produktioner.

CINEPOST-C

Alldeles brevid vår cafeteria ligger Cinepost-C, en 5.1-kompatibel enhet specifikt designad för film- och TV-produktioners behov. Utöver det används denna enhet också mycket för dialog- och effekt- editering i många av våra produktioner. Naturljuset som skiner in genom takfönstret gör enheten även mer trivsam.

FÄLTUTRUSTNING

Vår mångsidiga och tillförlitliga fältutrustning färdas året runt med våra filmljudsproffs på alla olika slags inspelningar.

CINEPOST

®

Allt ljud och musik för bild.


Cinepost är vår avdelning som koncentrerar sig på post-produktion, fältinspelning och musikproduktion för film och TV. Vår kärnverksamhet är att erbjuda en sömlös helhet av filmljuds- och musikproduktion, allt under ett och samma tak. Vi planerar ljudproduktionspaketen så att de skräddarsys för just din produktions behov, vare sig det är kort- eller långfilm, dokumentär eller fiktion till TV eller den stora skärmen.


Formaten vi levererar är Dolby Atmos Premix 7.1.2, Surround 7.1, Surround 5.1 och Stereo 2.0.

Mikko Rothfors

mikko@finnvox.fi

+358 40 588 0492

Produktionschef

Olli Huhtanen

olli@finnvox.fi

+358 50 528 6744

Ljuddesign och Musik

Sami Sarhamaa

sami@finnvox.fi

+358 40 040 8114

Mixning, Ljuddesign, Ljudeditering och Mastering

Tuomas Järnefelt

tumppi@finnvox.fi

+358 40 512 2144

Ljuddesign och Fältinspelning

Jani Nikander

jani@finnvox.fi

+358 41 441 7749

Ljuddesign, Ljudeditering och Fältinspelning

Toni Ilo

toni@finnvox.fi

+358 45 262 6066

Ljuddesign och Foley-artist

Niklas Jussila

niklas@finnvox.fi

+358 40 748 2282

Foley-inspelning och Ljudeditering

Service också på svenska

Ville Holmström

ville@finnvox.fi

+358 40 067 5319

Ljuddesign, Ljudeditering och Fältinspelning

Service också på svenska

Salla Hämäläinen

salla@finnvox.fi

+358 45 630 6310

Ljuddesign

Taneli Suoranta

taneli@finnvox.fi

+358 50 346 8728

Ljuddesign, Ljudeditering och Fältinspelning

Samppa Hirvonen

samppa@finnvox.fi

+358 50 401 4308

Ljuddesign, Ljudeditering och Fältinspelning

Santeri Jounila

santeri@finnvox.fi

+358 50 557 0213

Ljudeditering och Fältinspelning